Slušná porce živin pro každý sportovní výkon: nakopne, zasytí, nezatíží = novinka ULTRA RACING

Klára Štěpánová: „Být perfekcionistkou, není pro život tou nejlepší cestou“

Prvního prosince oslaví Klára sedmnácté narozeniny. Kopřivnická rodačka začala s krasobruslením ve čtyřech letech a k dnešnímu dni má za sebou nemalé úspěchy. Svěřenkyně Evžena a Vladimíry Milčinských má za cíl se v letošní sezóně zúčastnit mistroství Evropy v krasobruslení.

klara-stepankova-ambasadorka-los-krupos-opt

Kláro, proč zrovna krasobruslení? Proč jste si zvolila právě tento sport?

Ve čtyřech letech jsem začala chodit do školičky krasobruslení. Jednoho dne, kdy se blížily závody, za mnou přišel pan trenér a nabídl mi, že bych se mohla zúčastnit. V tu dobu byly pro mě velkou motivací ty kouzelné šaty. Takže pokud bych měla říct, co mě přivedlo ke krasobruslení, tak to byla mj. i vidina být princeznou na ledě.

Jaké byly pro Vás ty nejtěžší, a naopak nejšťastnější chvíle na ledě?

Nejkrásnější chvíle a úžasný pocit jsem měla na loňském MČR seniorů, kde jsem obsadila druhé místo, to bylo něco úžasného. Nejhorší pocit, asi letos na závodě v italském Bergamu, šlo o první závod sezóny a já jsem nezajela úplně podle svých představ.

Jaký je Váš nejoblíbenější prvek na ledě?

To je těžká otázka, protože mě se to mnohokrát mění, ale právě teď je to celková jízda. Myslím tím, jak dílčí prvky do sebe krásně zapadají a celkově vytváří skvělý výsledný efekt. Užívám si to.

... a co výběr hudby je na Vás nebo posloucháte doporučení trenérů?

Pokud se bavíme o letošní sezóně tak letos jsem měla možnost výběru. Ale není to úplně snadné, takže jsem se radila se svými trenéry a až na základě společné shody jsme vybrali ten finální hudební mix pro volnou jízdu.

Vašimi vzory jsou Martina Sablíková nebo Javier Fernández, proč zrovna tito dva sportovci?

Pro mě je vzorem každý sportovec, který něčeho dosáhl, a který si probojoval cestu tím, že prostě na sobě musel makat. Nic není zadarmo. Pro nikoho.

Vraťme se ke krasobruslení, byly momenty, kdy jste chtěla s krasobruslením skončit?

Ano mnohokrát, ale myslím si, že to patří ke každému sportovci, který už sport dělá na vyšší úrovni. Důležité je, vždy najít tu správnou motivaci a říct si, proč to děláte...

Jak vnímáte na ledě Vaše konkurentky?

Nijak zvláště, mimo led se normálně bavíme. Probíráme klasické holčičí věci, ale před samotným závodem se každá z nás soustředí na vlastní výkon. Některé, převážně ruské reprezentantky, beru jako inspiraci. Líbí se mi, s jakou lehkostí bruslí. Je to pro mě jiné, ale nijak mě to nestresuje.

Bergamo nevyšlo dle očekávání, naopak Halloween Cup jste zajela na výbornou, jaké máte pro letošní krasobruslařskou sezónu ambice?

Určitě můj cíl je mistroství Evropy, kde máme dvě místa pro letošní sezónu. Takže šance tady je. Já sama si nedávám cíle, co se týká bodů. Za mě je důležité předvést maximální výkon a ty body jsou jen bonusem.

Jak vnímáte rozhodčí? Stalo se Vám někdy, že ne všechna rozhodnutí byla spravedlivá?

Je to složité. Jsou závody, kdy rozhodčí najdou v jízdě každou chybičku, na druhou stranu se mi stalo, že jsem zajela ne úplně dobře a rozhodčí tu chybu neviděli, hodnocení tedy dopadlo nad očekávání dobře. Tohle nejde zobecnit, hraje tam strašně moc vlivů a každý ze závodů je rozdílný.

Jak zvládáte studium na střední škole a tréninkový plán?

Každý den je jiný. Někdy mám tréninky i třikrát denně. Pravdou je, že z vyučování odcházím dříve. Mám individuální studijní plán na gymnáziu v Příboře. Musím říct, že mi všichni vycházejí max. vstříc tak, abych časově zvládla školu, tréninky i závody. Mám obrovskou podporu u rodičů, trenérů, spolužáků i učitelů.

Zmínila jste spolužáky, jak oni Vás vnímají?

Ve třídě máme super kolektiv. Ale na téma krasobruslení se moc nebavíme. Možná jen zmiňuji, kam zrovna jedu, když se ptají vyučující nebo kamarádi.

Kláro brzy Vám bude sedmnáct. Máte už jasno, kam po maturitě?

Ráda bych samozřejmě dále studovala vysokou školu. Krasobruslení není sport, který můžete dělat do čtyřiceti. Nevím přesně, jak to bude po skončení střední školy. Rozhodně momentální priorita pro mě je krasobruslení. Až se mi třeba nebude dařit, nebo budu cítit, že se trápím, bude prostor pro studiu na vysoké škole. Sama Vám teď nedokážu odpovědět, kdy přesně to bude.

Letošní sezóna je jiná i v tom, že jste se stala ambasadorkou značky Los Křupos, což je lehká svačinka pro sportovce, jste sama propagátorkou zdravého životného stylu?

Je tomu rok, kdy mi kvůli tréninkům upravili jídelníček. Dalo by se říct, že od té doby sama velmi intenzivně vyznávám zdravý životní styl. Opravdu mě zajímá, co jím a hrozně mě to baví. Pokud bych měla zmínit, jakým způsobem ráda trávím svůj volný čas tak pečením a vařením.

Co si myslíte o životním stylu Vašich vrstevníků?

Podle mě je hodně dětí, které pro sebe něco dělají. Snaží se sportovat a zdravě žít.Ale jsou tady i takoví, kterým je to jedno. Nesportují a nezáleží jim na tom, co jí. Zdravý životní styl neberou vážně. Je to hodně o disciplíně a rodičích, kam své děti vedou, a čeho ony samy chtějí v životě dosáhnout.

Díky krasobruslení jste poznala spoustu zemí, je nějaká, která ve Vás zanechala hlubší dojem?

Bohužel v rámci krasobruslení poznáváte země jen z ledové plochy. Většinou přicestujeme jeden maximálně dva dny před začátkem, a to se plně koncentrujeme na samotný závod, včetně rozbruslení a tréninků. Pokud mám říct zemi, která na mě nejvíce zapůsobila, tak to byly státy Pobaltí. Na Tallin Trophy v Estonsku v listopadu 2018 se mi podařilo prolomit hranici 135 bodů, tak možná i pro to. Koncem listopadu na mě čeká závod v Istanbulu, na ten se, už jen kvůli té destinaci, moc těším.

Jak vnímáte své fanoušky a plnou halu diváků? Je to prvek, který Vás dokáže znervóznět?

To mohu dát zcela konkrétní příklad z junior Grand Prix, která proběhla v loňské sezóně v Ostravě. Po přečtení mého jména v krátkém programu mě fanoušci začali ohromně podporovat a musím říct, že mě to rozhodilo a krátký program úplně nevyšel. Naopak při volné jízdě jsem s tím už počítala, zkoncentrovala jsem se a zajela jsem daleko lépe, a to právě díky těm fanouškům, kteří mě neskutečně podrželi a podpořili.

Zmínila jste Ostravu. Jak se těšíte na mezinárodní MČR, které proběhne příští měsíc v Ostravě?

Do Ostravy se moc těším, i proto, že tam budu ve společnosti svých kamarádů. Jsme skvělá parta. Ale na ledě jedeme každý za sebe, tam už Vám nikdo nepomůže. Před a po závodě je to o týmovosti a sdílení zkušeností.

Kdybyste si měla zvolit jiný sport? Který by to byl?

Určitě ne žádný míčový sport. Míču se bojím. Ale pokud bych si měla vybrat něco jiného než krasobruslení, byl by to tanec.

Tanec sebou nese podobné prvky jako krasobruslení: dokonalé líčení, účes, šaty... Jak často se mění Váš krasobruslařský šatník?

Na sezónu mám vždy nové šaty. Obvykle to bývá tak, že jedny šaty zůstávají z minulé sezóny a nové se šijí s novou hudbou. O své šaty velmi pečuji a snažím se, aby se mi neponičily. Líčení a účes je na mě. Někdy mi poradí trenérka, nebo mamka. Trošku složitější je to s bruslemi. Není to tak, že jsem já a jsou brusle, ale brusle musejí být mou součásti, musejí se mnou splynout.

Zmínila jste brusle. Co vy a přezutí na trenérské?Bavilo by Vás to? Přemýšlela jste nad tím?

Ráda bych si udělala trenérské zkoušky a vypomáhala. Ale nemám ambici stát se trenérkou, touhle cestou jít určitě nechci.

Co byste vzkázala dětem, které se třeba právě teď rozhodují nad krasobruslením?

Krasobruslení je těžký sport. Ale je fajn, když ho děláte s radostí. To, co do toho sportu vložíte, se vám mnohokrát vrátí zpátky. Za sebe mohu říct, že tréninky a disciplína mi daly do života hodně a myslím, že z toho budu čerpat velmi dlouho, určitě i v profesním životě a jsem za to nesmírně ráda.