Slušná porce živin pro každý sportovní výkon: nakopne, zasytí, nezatíží = novinka ULTRA RACING

Extrémní sportovec Vašek Lys ambasador Los Křupos

S Vaškem už nějakou dobu spolupracujeme a musím mu vyseknout poklonu, snoubí se v něm síla, houževnatost, pokora a laskavost, jeho charitativní projekty jsou originální. Ještě originálnější je jeho otužilecký „ultranalehko“ styl, který realizuje i při teplotách pod 10 °C nebo dřepy na jedné noze! Očekávám, že i odložený charitativní ultratrailový závod "24 hodin na Bílou horu" bude jedinečný, lokalita Bílé hory nad Štramberkem je exkluzivní a očekávaných více než 60krát 200 výškových metrů dává příslib špičkového výkonu více než 12000 výškových metrů za 24 hodin alpským stylem. Věřím, že se podaří založit tradici nového charitativního závodu, který bude dávat smysl.

extremni-sportovec-vasek-lys-ambasador-los-krupos

Vašku, vím, že se věnujete Crossfitu. Přece jen to není jednoduchý sport. Jak se sportování u Vás vyvíjelo?

Crossfit mne zaujal svoji komplexností, není to jen zvedání činek, je to i o atletice, cvičení s vlastní váhou, plavání... Crossfitu jsem se aktivně věnoval asi před dvěma lety, účastnil jsem se crossfitových závodů, obvykle jsem skončil skoro poslední ☺ Ale právě díky těmto závodům jsem se dostal ke specialitě, ke dřepům na jedné noze. Už asi 2 roky trénuji dřepy na jedné noze a cvičím s vlastní vahou.

Dřepy na jedné noze? Sotva jich udělám několik, Vy hned lámete rekordy. Jak dlouho dřepy trénujete a kolik jich v jedné sérii uděláte?

Na jeden zátah udělám na jedné noze asi 20 dřepů, ale při trénincích nohy střídám po asi 5 nebo 10 dřepech. Letos se mi podařil světový rekord, během 30 minut jsem udělal 540 dřepů na jedné noze.

Moc se mi líbí, že svou fyzickou dispozici a kondici dokážete využít i pro charitativní věc a podporujete dlouhodobě Štěpánka. Jak tato aktivita vůbec vznikla a kdo je Štěpánek?

Dřepování pro Štěpánka není moje první charitativní akce spojená s mým sportováním. Před tím jsme pořádali dvě akce pro holčičku s mozkovou obrnou. Akce pro Štěpánka vznikla nějak přirozeně. Maminka Štěpánka, klientka mé manželky, se o Štěpánkovi rozpovídala a akce byla na světě. Charitativní akce mne baví a naplňují. Snažím se alespoň trochu podpořit dobrou věc, zvláště v této tak trochu divné době. Štěpánek se narodil předčasně s nedovyvinutou rukou, později se k tomu přidala epilepsie a postižení Dandy Walker syndrom, onemocnění postihující přirozený vývoj mozku. Charitativní aktivity prostě dávají mému sportování další rozměr.

Každý sportovec má své sny, ambice, touhy. Co je ta Vaše sportovní vysněná meta?

Mým snem je i nadále sportem pomáhat těm, kteří to potřebují a při tom překonávat sám sebe nebo navíc vytvořit nějaký trochu extrémní rekord 

Doslova z Vás číší odolnost a záliba v extrémní fyzické zátěži. Který svůj extrémní zážitek považujete za „nejsilnější“?

Je to pravda, v extrémech si fakt libuju. Teda alespoň co se sportu týká. Nejsilnější zážitek není spojený s dřepováním na jedné noze ☺ Můj osobní největší extrém jsem zažil na loňské B7, skutečně je to velmi extrémní závod, kde si saháte na samé fyzické dno a testujete svou psychickou odolnost a připravenost na extrémní zátěž. Loňskou B7 jsem dokončil jen silou vůle a díky podpoře rodiny. Ne vždy závod takzvaně sedne. Tam jsem si sáhl opravdu hodně hluboko, ale dal jsem to.

Co se Vám na projektu a výrobcích Los Křupos vlastně líbí?

Na Los Křupos se mi velmi líbí český původ výrobků, vyráběných a dělaných srdcem. Navíc skvěle chutnají, zasytí, doplní energii a zejména podporují charitativní projekty ☺ V neposlední řadě, co slíbí, to splní!