Do konce května velká akce JARO+1 = ke každé objednávce Numi ZDARMA

Tomáš Volný: „Hledat nové výzvy i kolem padesátky je fajn“

Letos to bude 45 let od okamžiku, kdy ho rodiče poprvé postavili na lyže. Vášnivý lyžař, skialpinista, cyklista a triatlonista, rodák z Opavy je svým povoláním farmaceutický vývojář a lékárník. Ve svém oboru patří k těm nejlepším, ale i ve sportu na sobě stále pracuje a hledá na horách nové výzvy.

vrcholy-los-krupos-opt

Tomáši, proč jste si zvolil jako sport právě lyžování a skialpinismus?

Mám aktivní rodiče, kteří mne takto v dětství správně nesměrovali ☺ Dnes je to pro mne velká láska a pomáhá mi udržet se v dobré fyzické i mentální kondici. Poctivě podnikat 22 let v aplikovaném výzkumu a vývoji a být zaměstnavatelem není vůbec jednoduché. Je to v podstatě vrcholový sport.

Co má podnikání a vrcholový sport společného?

Hodně. Tak to prostě po těch letech v první linii cítím. Určíte si cíl, vrchol a pak dlouho a cílevědomě makáte na jeho zdolání. Potřebujete houževnatost, trpělivost, výdrž, mentální vyrovnanost, silné nervy. Jednoduše udržujete se ve formě a trpělivě čekáte na svou chvíli, kdy zaspurtujete k cíli. Musíte mít rezervy, cítit je a vědět o nich, protože jste okolnostmi donuceni hned bez většího odpočinku hledat další motivaci k vytčení nového cíle.

Jste zakladatelem a klíčová osoba projektu Los Křupos. Je to jeden z Vašich vrcholů?

Nepochybuji o tom. V Los Křupos se mi podařilo propojit své odborné zkušenosti a schopnosti s milovaným sportem, daří se mi inspirovat své okolí, přináší mi radost, nové výzvy, pochopitelně i nové starosti ☺

... pojďme zpátky ke skialpinismu, co si pod skialpinismem máme představit?

... svobodné toulání ve volném terénu, divokou zimní přírodou hor, sjíždíte panenské svahy jako freerider, lozíte na vrcholy jako horolezec, objevujete divočinu s duši dobrodruha, často musíte absolvovat dlouhé přechody se schopnosti přežívat v exponovaných místech, naučí Vás to vnímat přírodu, jako dobrý skialpinista se musíte stát její součástí, učíte se rozumět sněhu, lavinám, horskému terénu, orientaci, řídit rizika a hlavně je to o nefalšovaném kamarádství.

skialpinismus-opt

To je exploze na téma skialpinismus! Ale co jiné sporty?

Mimo zimní sezónu mne hodně baví cyklistika. Jsem vrchař, rád jezdím do kopce, na velké kopce ☺ Poslední dvě sezóny jsme s kamarády objeli všechny horské etapy Gira i nejtěžší kopce jako Monte Zoncolan, kde je takový sklon a stoupání, že mi na vlhkém asfaltu podkluzovalo zadní kolo u silničky, prostě peklo.

Vraťme se k Los Křupos, jak a proč vlastně vzniklo?

Vzniklo jaksi přirozeně na horách, při mém výstupu na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner. Dlouho mne štvalo, že po dvou dnech na horách vždy vvbatohu nemám nic dobrého na zub. Když s sebou taháte spoustu železa, lano, lyže, berete málo jídla. Řekl jsem si, že to změním a jen pro sebe si vyvinu super vymazlenou outdoorovou sváču. Povedlo se i všem kamarádům to chutnalo. Chvíli to trvalo, ale nakonec se z toho vyloupnul krásný komerční projekt, jak ho znáte dnes.

Jak vnímáte konkurenty Los Křupos?

Nevnímám, nezajímají mne ☺ Prosím, není to nezdvořilé nebo neprofesionální, z našeho pohledu konkurenci nemáme. Los Křupos je vším natolik originální, jde si svou vlastní cestou, je nadčasově inovativní, má svůj specifický styl ve všem, ve vývoji, ve složení, ve výrobě, v marketingu, v obchodě. Jsem velmi rád, že jsme šli vlastní vykřupanou cestou. Jsem příjemně překvapen kolik lidí Los Křupos pozitivně oslovilo, lidem se líbí, jak to děláme a chceme dělat.

Tomáši, jaká je Vaše další výzva osobní a sportovní?

U mne to postupně zraje, neumím jednoduše odpovědět. Los Křupos dále šířit mezi lidmi, není to jen o výrobku, ekonomice, o vedení projektu, o lidech, investicích..., ale i o stylu, názorech, o tom, jak se Los Křupos chová a co dělá. Nyní se co nejvíce věnuji svým dětem a manželce, sdílím s nimi sport, vzdělání, poznávání, objevování. Chtěl bych vyzkoušet telemarkový styl lyžování, uvažuji o fatbiku, o slavných francouzských kopcích z Tour de France, dlouho se chystám na další hory, políčeno mám skialpově na Weisskogel, Grossvenediger, Ortler. Podmínkou je pochopitelně udržet si zdraví a kondici.

Co by jste chtěl vzkázat všem fanouškům a spotřebitelům Los Křupos?

Moc Vám děkujeme za přízeň a budeme se nadále snažit poctivou prací projekt rozvíjet, aby Vám dělal radost, bavil, inspiroval Vás a upevňoval Vaše zdraví.